ECONOMIE
MFP propune suplimentarea plafonului de garanţii pentru programul Prima Casă
Ministerul Finanţelor Publice propune suplimentarea plafonului alocat pentru programul ”Prima casă” cu 250 de milioane de lei până la finalul anului, pe fondul solicitărilor din partea băncilor, astfel că acestea ar putea acorda credite de încă 500 milioane de lei.
“Nivelul plafonului suplimentar de garantare pentru 2016 este fundamentat de perioada scurtă rămasă până la finalul anului. Decizia suplimentării a fost luată ca urmare a ritmului intens şi susţinut de acordare a garanţiilor, care demonstrează interesul şi angajamentul în creştere atât la nivelul finanţatorilor, cât şi al beneficiarilor”, a anunţat vineri Ministerul Finanţelor, potrivit News.ro.
Ministrul de resort, Anca Dragu, a precizat miercuri, la finalul şedinţei Executivului, că se analizează posibilitatea suplimentării sumelor pentru „Prima Casă” pentru sfârşitul anului, declarându-se surprinsă de cererea mare din acest an pentru program.
„Pentru sfârşitul acestui an, într-adevăr există cerere. Analizăm acum în ce măsură este o cerere reală. Practic, acum suntem la nivelul de anul trecut cu sumele pentru Programul Prima Casă. Sinceră să fiu, nu mă aşteptam să fie cerere suplimentară în 2016 faţă de 2015. În 2015 am avut 200 de milioane nefolosite. Această cerere foarte mare pe 2016 ne surprinde pe toţi participanţii la piaţă. Analizăm în ce măsură e posibil şi fezabil să avem o suplimentare acum, iar pentru 2017 şi anii următori sumele vor fi disponibile”, a afirmat Dragu miercuri.
Ea a anunţat că strategia pe 5 ani referitoare la evoluţia programului guvernamental va fi aprobată în săptămânile viitoare în Guvern, printr-un Memorandum, astfel încât atât persoanele fizice, cât şi constructorii sau cei care deţin locuinţe şi vor să le vândă să-şi poată face un proiect pe mai mult de un an.
„Şi pentru Prima Casă am constatat că e nevoie de predictibilitate. Am văzut evoluţia cererilor, au fost vârfuri în anumite luni, corelate cu anumite evenimente. De aceea, am propus o strategie pe 5 ani astfel încât atât persoanele fizice, cât şi constructorii sau cei care deţin locuinţe şi vor să le vândă să-şi poată face un proiect pe mai mult de un an”, a arătat ministrul.
În primele nouă luni ale acestui an au fost acordate 27.329 de garanţii, în valoare totală de 2,6 miliarde de lei.
Rata creditelor neperformante atrase prin Prima Casă este de 0,3% din totalul garanţiilor acordate. Până în prezent au fost executate 498 de garanţii.
Plafonul total de garantare pentru acest an este de 2,69 miliarde lei.
Din 2009, când a fost lansat programul Prima Casă, şi până la finalul lunii septembrie 2016, au fost acordate 198.365 de garanţii, în valoare totală de 16,96 miliarde de lei, pentru finanţări în valoare de aproximativ 34 miliarde de lei.
ECONOMIE
ANAF: Precizări privind depunerea declarației de mențiuni

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) precizează, într-un comunicat, că persoanele juridice care, în anul 2022, au fost plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor și în anul 2023 îndeplinesc condițiile prevăzute de lege pentru a aplica același regim NU au obligația de a comunica organelor fiscale competente aplicarea sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor prin depunerea unei declarații de mențiuni (formularul 700 sau, după caz, formularul 010) întrucât, în această situație, nu se modifică datele din declarația de înregistrare fiscală.
„Precizăm că, în conformitate cu prevederile art. 88 alin. (1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, contribuabilii au obligația depunerii unei declarații de mențiuni în cazul modificării ulterioare a datelor din declarația de înregistrare fiscală”, subliniază ANAF.
ECONOMIE
DNSC: Anunțuri false propagate prin intermediul postărilor sponsorizate

Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) atrage atenția cu privire la anunțurile false propagate online prin intermediul postărilor sponsorizate pe Facebook, semnalând că atacatorii compromit pagini de social media și, cu ajutorul acestora, lansează postări sponsorizate în care promovează false oportunități de investiții, informează Agerpres.
„Pagini de Facebook din America de Sud sunt manipulate de atacatori pentru a promova această inițiativă frauduloasă către utilizatori din România, textul fiind formulat în limba română. Odată ce utilizatorul accesează postarea sponsorizată, este redirecționat către un articol în care infractorii cibernetici se folosesc de imaginea StirileProTV și a unui cunoscut om de afaceri, pentru a oferi o aură de încredere și legitimitate «ofertei». Atacatorii încearcă astfel să atragă potențiale victime pentru a-și furniza date personale, financiare sau de autentificare pe pagini de phishing regăsite în articol, sub pretextul investițiilor ce pot genera un profit solid într-un termen foarte scurt”, explică specialiștii DNSC pe pagina de Facebook a instituției.
Aceștia recomandă: citiți și analizați cu atenție informațiile culese din mediul online; evitați accesarea link-urilor din astfel de postări sponsorizate care oferă oportunități rapide de îmbogățire; nu furnizați date personale, de autentificare sau de card pentru a vă înscrie în astfel de programe-capcană și în cazul în care ați introdus date de card sau de autentificare la conturile de internet banking, sesizați imediat banca, iar dacă ați fost păgubit prin această metodă depuneți o plângere la Poliție, fizic sau online; dacă observați în mediul online inițiative similare, raportați-le către rețeaua socială și către DNSC (alerts@dnsc.ro, respectiv 1911).
Pentru a antrena utilizatorii din România să identifice și să evite cele mai întâlnite amenințări din mediul online la adresa utilizatorului obișnuit, DNSC, Poliția Română și Asociația Română a Băncilor, alături de parteneri din zona privată, au lansat site-ul www.sigurantaonline.ro. Acesta este un instrument folositor utilizatorilor de toate vârstele, pe care îl pot folosi pentru a-și îmbunătăți și perfecționa frecvent rutina esențială de securitate cibernetică.
ECONOMIE
Ministrul Economiei anunță noi scheme de ajutor de stat pentru industrie

Ministrul Economiei, Florin Spătaru, a anunțat că există discuții la nivel guvernamental pentru lansarea unor scheme noi, cu impact semnificativ pentru industria chimică, petrochimică și industria materialelor de construcții.
Potrivit unui comunicat al ministerului de resort, anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă susținute la Cluj-Napoca, în contextul unei vizite oficiale, unde oficialul a avut întâlniri cu reprezentanți ai mediului de afaceri local și cu mai multe companii cu capital românesc și străin.
,,Vrem să vedem cum se reflectă schemele de ajutor de stat pentru industrie în economia românească. În discuțiile avute, mi-au fost supuse atenției câteva aspecte privind nevoia de dezvoltare a acestor companii și am tras câteva concluzii; una dintre ele este că schema de ajutor de stat pentru industria prelucrătoare are un impact major în dezvoltarea economică și să continuăm să îmbunătățim aceste scheme. Sper ca și companiile din Cluj să aplice în număr cât mai mare”, a mai afirmat ministrul.
-
ECONOMIEacum 5 zile
ASF propune practicarea tarifelor RCA din martie 2022
-
ECONOMIEacum 3 zile
MF: Proiectul de HG privind prețurile maxime la RCA, în consultare publică
-
PROFESIA CONTABILĂacum 5 zile
Noutăți fiscale europene din buletinul de știri ETAF – 20 martie 2023
-
PROFESIA CONTABILĂacum 4 zile
Start carieră! Alege să devii un profesionist fit for future!
-
ÎNREGISTRĂRIacum 5 zile
Economia la bani mărunți – Ediția din 16.03.2023
-
ÎNREGISTRĂRIacum 3 zile
Economia la bani mărunți – Ediția din 21.03.2023
-
ECONOMIEacum 4 zile
APIA eliberează adeverințe pentru sectorul creșterii animalelor
-
ECONOMIEacum 5 zile
Proiect de Ordin privind intervențiile aferente sectorului apicol